Türkiye Bilim ve Teknoloji Merkezleri Konferansı 2017

17-18 Mayıs 2017

Konya

Doç. Dr. Hasan Ali ÇELİK - Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı Bakan Yardımcısı

 

2 Mayıs 1959'da Sakarya Bezirgân beldesinde doğdu. Doç. Dr. Çelik, Gazi Üniversitesi Teknik Eğitim Fakültesinden mezun oldu. Marmara Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsünde yüksek lisans ve doktora öğrenimini tamamladı. İTÜ, Sakarya ve Marmara Üniversitelerinde öğretim görevlisi olarak çalıştı; öğretim üyeliği ile Program Başkanlığı, Anabilim Dalı Başkanlığı, Bölüm Başkanlığı, Fakülte Yönetim Kurulu Üyeliği ve Dekan Yardımcılığı görevlerinde bulundu. Teknik Elemanlar Derneği Sakarya Şubesi Kuruculuğu ve Başkanlığı yaptı. Makine-Otomotiv konularında AR-GE faaliyetleri vardır ve tarım müstahsilidir. Yurt içi ve yurt dışında yayınlanmış çeşitli makale ve tebliğleri ile fakülte ders kitabının yanı sıra çeşitli gazetelerde yayınlanmış aktüel makaleleri bulunmaktadır. 22 ve 23. Dönemde Sakarya Milletvekili seçildi. 23. Dönemde Sanayi, Ticaret, Enerji, Tabii Kaynaklar, Bilgi ve Teknoloji Komisyonu Başkanlığı yaptı. İngilizce bilen Çelik, evli ve 3 çocuk babasıdır.

Mühendislik hayatına ASELSAN’da başlayan Prof. ERGİN, TÜBİTAK Gebze yerleşkesindeki askeri ve sivil projelerde 2001 yılından beri Uzman Araştırmacı ve Başuzman Araştırmacı sıfatları ile çeşitli görevlerde bulunmuştur. Ayrıca TAI, Roketsan, STM, Yonca Onuk ve TÜBİTAK SAGE’deki projelere mühendislik hizmeti vermiştir. Teknoloji geliştirme bölgeleri kanunu çerçevesinde çeşitli teknokent şirketlerinde mesleki ve idari görevler icra etmiştir.

Prof. ERGİN’e takdir edilen ödüller arasında Türkiye Bilimler Akademisi tarafından verilen Üstün Başarılı Genç Bilim İnsanı (GEBİP) Ödülü (2007), TÜBİTAK Bilim Teşvik Ödülü (2008) ve GYTE Yılın Lisans Eğitimcisi Ödülü (2008) yer almaktadır. Prof. Arif ERGİN Şubat 2014’ten itibaren TÜBİTAK BİLGEM Başkanlığı’nı ve TÜBİTAK Marmara Teknokent Yönetim Kurulu Başkanlığı’nı yürütmekteydi.

Tahir AKYÜREK - Konya Büyükşehir Belediye Başkanı

 

Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir AKYÜREK 1959 yılında Konya'nın Derebucak ilçesinde doğdu. Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesi'ni bitirdi. Bağ-Kur Konya İl Müdürlüğü'nde Avukat, Konya Ticaret Odası'nda Genel Sekreter olarak görev yaptı. Çeşitli sivil toplum kuruluşlarında yöneticiliklerde bulundu. Daha sonra Serbest Avukat olarak çalıştı. 2004 yılından itibaren Konya Büyükşehir Belediye Başkanlığı görevini yapmakta olan Akyürek evli ve 3 çocuk babasıdır.

Prof. Dr. A. Sinan SERTÖZ - Bilkent Üniversitesi Matematik Bölümü Öğretim Üyesi ve Matematiğin Aydınlık Dünyası kitabının yazarı

 

Sinan SERTÖZ Darüşşafaka Lisesinden mezun olduktan sonra Orta Doğu Teknik Üniversitesinde matematik lisansı ve Kanada'nın British Columbia Üniversitesinde de matematik doktorası yaptı. Bir süre TÜBİTAK'ın Gebze'deki Temel Bilimler Araştırma Merkezinde Cahit ARF ile çalıştıktan sonra 1988 yılında Bilkent Üniversitesine geldi. Akademik çalışmalarını cebirsel geometri dalında sürdüren Sinan SERTÖZ bilim ile bilimin topluma tanıtılması konularının iç içe olduğu inancındadır. Akademik çalışmalarıyla Sedat Simavi Fen Bilimleri Ödülünü ve matematiği anlatma çabalarıyla da Bilkent Eğitimde Üstün Başarı Ödülünü almıştır. TÜBİTAK'ın Bilim ve Teknik dergisinde bilimin insancıl yönlerini anlatan popüler yazılar yazmaktadır.

Prof. Dr. Erdinç ÇAKIROĞLU - ODTÜ Bilim, Teknoloji, Mühendislik ve Matematik Eğitimi Uygulama ve Araştırma Merkezinin (BİLTEMM) Başkanı, Orta Doğu Teknik Üniversitesi Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Bölümü Öğretim Üyesi

 

Prof. Dr. Erdinç Çakıroğlu, Orta Doğu Teknik Üniversitesi, Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Bölümü, Matematik Eğitimi dalında öğretim üyesidir. Ayrıca ODTÜ Bilim, Teknoloji, Mühendislik ve Matematik Eğitimi Uygulama ve Araştırma Merkezinin (BİLTEMM) başkanlığını yürütmektedir. 2000 yılında Indiana Üniversitesinden doktora derecesini aldıktan sonra, ODTÜ’de çalışmaya başladı. Araştırma ve ilgi alanları arasında matematik öğretmen eğitimi, ilkokul ve ortaokul matematiğine yönelik öğretim tasarımı, STEM eğitimi ve tasarım temelli eğitim araştırmaları gelmektedir.

Dr. Bülent GÖZCELİOĞLU – TÜBİTAK Popüler Bilim Dergileri Müdürlüğü

 

Ankara Üniversitesi Biyoloji Bölümü’nden mezun oldu. Yüksek lisans ve doktora eğitimi sırasında canlıların sınıflandırılması üzerine çalıştı. 2002 yılından beri TÜBİTAK Popüler bilim dergilerinde başta doğa bilimleri üzerine popüler bilim yazıları hazırlayan Dr. Gözcelioğlu, şu an TÜBİTAK’ın gençlere yönelik elektronik popüler bilim dergisi Bilim Genç’in yayın yönetmenliğini sürdürmektedir. Konya Bilim Merkezi'ndeki "dünyamız" sergisinin tema sorumluluğunu da yapmıştır.

Müge ŞENER ERTEM – Bilimsel Programlar Uzmanı, TÜBİTAK Bilim Merkezleri Müdürlüğü

 

Orta Doğu Teknik Üniversitesi Biyoloji Bölümünden mezun olan Müge ŞENER ERTEM, aynı üniversiteden MBA derecesine sahiptir. Üç yıllık özel sektör tecrübesinin ardından, 2006 yılından bu yana TÜBİTAK Bilim ve Toplum Daire Başkanlığı’nda görev yapmakta olup; bilim ve toplum etkinlikleri, bilim ve toplum proje destekleri, bilim merkezi destek programı, bilim merkezi planlama ve kurulum süreçleri, sergi tasarım ve üretim süreçlerinin yürütülmesi gibi konularda görev almıştır.

Sonay AYDIN- Bilimsel Programlar Uzmanı, TÜBİTAK Uluslararası İşbirliği Daire Başkanlığı

 

TÜBİTAK Uluslararası İşbirliği Daire Başkanlığı Avrupa Birliği Çerçeve Programlar Müdürlüğünde, 2014 yılından itibaren, Ufuk2020 Toplum ile Toplum için Bilim Alanı Ulusal İrtibat Noktası olarak görev yapmaktadır. Milli Eğitim Bakanlığı ve Avrupa Komisyonunda uluslararası ilişkiler üzerine iş tecrübesine sahiptir. Akademik çalışmalarına Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi Sosyal Politika bölümünde devam etmektedir.

Nazım Enes ALTANBursa Bilim ve Teknoloji Merkezi Proje Uzmanı

 

1987 yılında Bursa’da doğdu. İlköğretim ve lise eğitimini yine Bursa’da tamamladı ve 2011 yılında İstanbul Üniversitesi’nden Moleküler Biyolog ve Genetikçi olarak mezun oldu. Bilim ve toplum ilişkileri kariyerine 2012 yılında Bursa Bilim ve Teknoloji Merkezi’nde gönüllü çalışmalarla başladı ve 2013 yılından bu yana BTM’de proje uzmanı ve organizasyon sorumlusu olarak görev yapmaktadır.

 

Yusuf KAHVECİOĞLU - EXPLORIA Ltd. Şti. Genel Müdürü

1965 Samsun doğumlu olan Yusuf Kahvecioğlu, Samsun Anadolu Lisesini 1983'te tamamladıktan sonra girdiği İstanbul Teknik Üniversitesinden 1988'de Uçak Mühendisi olarak mezun oldu. Şu an yıllar sonra makine mühendisliğinde yüksek lisans okuyor ve bitirme tezi verme aşamasında. 1984-1989 yılları arasında kendi tasarlayip, imal edip lisans bitirme tezi olarak verdiği ve ilk kendisinin uçurduğu YUKA adli uçağı 1989 yılında Ulaştırma Bakanlığına tescil ettirdi. Araba, uçak, tekne, rüzgar tüneli, futbolcu antrenman ve ölçme makinesi, hareketli balina, dinozor, timsah, heykel vb imalatlar yaptı, Kosgeb ve Tubitak projeleri geliştirdi, tamamladı.

Efe ALPAY - REO-TEK Kreatif Direktörü

 

Bilkent Üniversitesi Grafik Tasarım bölümünü tamamladıktan sonra Ortadoğu Teknik Üniversitesi Endüstri Ürünleri Tasarımı Bölümünde yüksek lisansını 3 boyutlu baskı yöntemlerinin nihai ürün üretiminde kullanılması üzerine gerçekleştirmiştir. Aynı bölümde doktora çalışmalarına devam etmektedir. 25 kişilik mimar, tasarımcı, yazılımcı ve mühendislerden oluşan dinamik ekibe sahip Reo-Tek firması kreatif direktörüdür.

 

Fatma Nur HÜKÜM - Kocaeli Bilim Merkezi Genel Koordinatörü

 

1981 yılında Kocaeli'nde doğup, ilk ve orta öğrenimini Kocaeli' de tamamladı. 2007 yılında,  Viyana Teknik Üniversitesi Fizik Mühendisliği alanından mezun oldu. 2009 yılında,  yüksek lisansını aynı üniversitenin Nükleer Fizik alanından tamamladı. 2013 yılı Haziran ayından itibaren Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Müzeler Şube Müdürlüğü' ne bağlı Kocaeli Bilim Merkezi'nin Genel Koordinatörlük görevini yürütmektedir. Almanca ve İngilizce bilmektedir.

Dr. Aygül Koyuncu - Konya Bilim Merkezi Eğitim Departmanı Müdürü

 

1977 Konya doğumludur. Selçuk Üniversitesi Fen Fakültesi Kimya Bölümü mezunudur. SÜ Fen Fakültesi Kimya Bölümü Fizikokimya ABD’da doktorasını tamamlamıştır. 2013 yılından bu yana Konya Bilim Merkezi’nde Eğitim Departmanı Müdürü olarak görev yapmaktadır.

Esra BİLİCİ - Konya Bilim Merkezi Sergi Departmanı Müdürü

 

1984 Isparta doğumludur. Selçuk Üniversitesi Fen Fakültesi Kimya Bölümü mezunu olup, 2012 yılında Analitik Kimya ABD’da yüksek lisansını tamamlamıştır. Halen aynı fakültede doktora eğitimine devam etmektedir. 2013 yılından bu yana Konya Bilim Merkezi’nde Sergi Departmanı Müdürü olarak görev yapmaktadır.

Dilek OLCAY- Gaziantep Büyükşehir Belediyesi Gezegenevi ve Bilim Merkezi Koordinatörü

 

Dilek OLCAY, ODTÜ ve Boğaziçi Üniversitesi mezunu, Makina Yüksek Mühendisi olup, yirmi yıldan fazla klima ve bilişim sektörlerinde çalışmıştır. Ağustos 2011’den bu yana da Gaziantep Büyükşehir Belediyesi, Gezegenevi ve Bilim Merkezi’nde Koordinatör olarak görev yapmaktadır.

Suat ŞAHİN - Kayseri Bilim Merkezi Koordinatörü

 

Lisans öğrenimini Karadeniz Teknik Üniversitesi Biyoloji Öğretmenliği Bölümünde, yüksek lisans öğrenimini ise Erciyes Üniversitesi Fizyoloji alanında tamamladı. Milli Eğitim Bakanlığı bünyesinde Biyoloji Öğretmeni ve STEM proje koordinatörlüğü yaptı. 2016 Mart ayından itibaren Kayseri Büyükşehir Belediyesi'ne bağlı Kayseri Bilim Merkezi'nde yöneticilik görevini sürdürmektedir.

Emel YILMAZ - İTÜ Bilim Merkezi Birim Yöneticisi

 

Hacettepe Üniversitesi Fen Bilgisi Öğretmenliği Bölümü’nden 2006 yılında mezun oldu. İstanbul Üniversitesi Botanik Anabilim Dalı’nda yüksek lisans eğitimimi tamamladı. 2008 yılından bu yana İTÜ Bilim Merkezi’nde eğitmen olarak yaptığı çalışmalarını son 2 yıldır birim yöneticisi olarak devam ettirmektedir.

 

Mehmed Ali Çalışkan - Cezeri Ltd. Şti. Genel Müdürü

 

1975 Yılında İstanbul'da doğdu. Makine mühendisliği eğitiminin ardından yüksek lisans ve doktorasını bilim felsefesi alanında yaptı. Üniversite yıllarında kardeşiyle merak sardıkları El-Cezeri'nin eserlerinin makine mühendisi olan babası ile birlikte gün yüzüne çıkması ve dünyaya tanıtılması için çalışmalara katıldı ve halen El-Cezeri ile ilgili olarak aletlerin rekonstrüksiyonu dahil çok katmanlı hizmetler üreten Cezeri Limited şirketinin Genel Müdürü olarak da çalışmaktadır.

 

Prof. Dr. Hüseyin Avni ÖKTEM  - NANObiz Ltd.Şti. Ar-Ge Koordinatörü

 

Prof. Dr. Hüseyin Avni Öktem lisans (Biyoloji) ve Yüksek Lisans (Biyokimya) derecelerini Orta Doğu Teknik Üniversitesi’nden aldıktan sonra nörokimya sertifikasını ve Biyokimyada doktora derecesini 1990 yılında Szeged Üniversitesinden (Macaristan) almıştır. Türk Biyoteknoloji Derneği’nin başkanıdır. Prof. Dr. Hüseyin Avni Öktem OBİTEK-Orta Doğu Birleşik Teknolojiler Ltd.Şti ve NANObiz NanoBiyoTeknolojik Sistemler Eğitim Bilişim Danışmanlık Ar-Ge San. Tic. Ltd. Şti şirketlerinin kurucu ortağıdır. 2014-2017 yıllarında Konya Gıda ve Tarım Üniversitesi kurucu rektörlük görevini yürütmüştür.

Prof. Dr. A. Arif ERGİN - TÜBİTAK Başkanı

 

1970 Ankara doğumlu olan Prof. Dr. Arif ERGİN, Orta Doğu Teknik Üniversitesi’nden Elektrik ve Elektronik Mühendisliği diplomasına, Elektronik ve Bilgisayar Mühendisliği dalındaki Yüksek Lisans ve Doktora derecelerine de University of Illinois at Urbana-Champain (ABD)’de hak kazandı. Akademik hayatına Gebze Yüksek Teknoloji Enstitüsü’nde (yeni adı ile Gebze Teknik Üniversitesi’nde) devam etti. Bu kurumda Rektör Yardımcılığı da dahil olmak üzere çeşitli görevlerde bulundu. Bahçeşehir Üniversitesi ve Deniz Harp Okulunda kısmi zamanlı öğretim üyeliği görevlerini icra etti. Prof. ERGİN günümüze kadar 3 kitap bölümü ve 35 uluslararası makale ve 50’nin üzerinde uluslararası tebliğe imza atmış ve 18 Yüksek Lisans ve 8 Doktora öğrencisi yetiştirmiştir. Türkiye’nin ilk elektromanyetik açık alan ölçüm sahasını Gebze Teknik Üniversitesi’nde kurmuş ve işletmiştir. Akademik uzmanlık alanı radar dalgaları ve mühendislik akustiği olan Prof. ERGİN’in yapmış olduğu bilimsel çalışmalar ile MİLGEM, SOM ve Milli Muharip Uçak da dahil olmak üzere savunma sektöründe çok sayıda projede yer almıştır.

TÜBİTAK, Bilim ve Toplum Dairesi Başkanlığı, Bilim Merkezleri Müdürlüğü 2017